اخبار > مشارکت هوشمندانه مردم و حضور موثر کارکنان بهداشت و درمان در روستای کلوکی سیب و سوران، صعب العبورترین روستای سیب وسوران تاکنون هیچ مورد مرگ و میر مادر باردار نداشته است.

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان


 

 

خبر

 

مشارکت هوشمندانه مردم و حضور موثر کارکنان بهداشت و درمان در روستای کلوکی سیب و سوران، صعب العبورترین روستای سیب وسوران تاکنون هیچ مورد مرگ و میر مادر باردار نداشته است. 

 روستای کلوکی یکی از صعب العبورترین روستاهای شهرستان سیب و سوران و آخرین روستای منتهی به مرز پاکستان است که با مشارکت مردم و ارائه مراقبت ها و خدمات سلامت تاکنون هیچ مورد مرگ و میر مادر باردار نداشته است.

 رئیس مرکز بهداشت سیب و سوران با اشاره به اینکه ارائه خدمات بهداشت و درمان به تنهائی قادر به تامین سلامت مردم نیست گفت: مردم روستای کلوکی نمونه موفقی از مشارکت جمعی در برنامه های نظام سلامت را به نمایش گذاشته اند که نتیجه منطقی این همکاری حفظ سلامتی ساکنان این روستا است.

مهندس ایوب کرد تمینی برابری در ارائه خدمات را از برنامه های مهم حوزه بهداشت و درمان برشمرد و گفت: با تاکید ریاست محترم دانشگاه بدنبال آن هستیم تا در همه مناطق و به خصوص مناطق دور افتاده و روستائی، مراقبت های کامل سطح یک خدمت و از جمله مراقبت های ادغام یافته مادران باردار را ارائه دهیم.

وی افزود با توجه به شاخص های جمعیتی امکان راه اندازی مرکز جامع خدمات سلامت در روستای کلوکی وجود ندارد و خانه بهداشت این روستا زیر مجموعه مرکز جامع خدمات سلامت هیدوج است.

به گفته مهندس کرد خدمات سطح یک نظام بهداشت و درمان از قبیل مراقبتهای مادران باردار وکودکان توسط بهورز مستقر در خانه بهداشت روستا انجام می شود و با وجود صعب العبور بودن این منطقه و همجواری آن با مرز پاکستان پزشک مرکز هیدوج نیز به صورت دهگردشی در منطقه حاضر می ود.   

وی ادامه داد: اقدامات و مراقبت های جدّی بهورزان و همکاری صمیمانه مردم روستا باعث شده است تا موارد بارداری پرخطر به موقع شناسائی، کنترل و در صورت نیاز به مرکز بالاتر اعزام شوند. به گفته مهندس کرد در سال گذشته در جریان انتقال مادران باردار 3 مورد زایمان بین راهی با موفقیت انجام گرفته و تاکنون هیچگونه موردی از  مرگ مادر باردار در حوزه این خانه بهداشت اتفاق نیافتده است.

دکتر علی شریعتی پزشک مرکز هیدوچ سیب وسوران نیز اظهار داشت: در هر ماه 3 دفعه جهت ویزیت بیماران در  روستای کلوکی حضور پیدا می کنم و یکی از مهمترین نکات قابل توجه همراهی و همدلی مردم با وجود امکانات محدود در برنامه های سلامت است.

وی خاطر نشان کرد: میهمان نوازی مردم این دیار و مشارکت جدی آنان در غم و شادی همنوعانشان صحنه های زیبائی از دلبستگی و پیوند عمیق عاطفی را رقم زده و این همدلی، صمیمیت و همکاری، خدمت به این مردمان نجیب را لذت بخش و دوست داشتنی کرده است.

شایان ذکر است: روستای کلوکی در 85 کیلومتری سیب وسوران دارای جمعیتی بالغ بر 1318 نفر است که حدود 50 نفر از اتباع کشور پاکستانی در این روستا مقیم و خدمات سلامت را نیز دریافت می کنند.

 

روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان 

ابوالفضل امتحانی

 

 

1398/06/28   ١٣:٥٤  News  ٢٣٧٢٨

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

تشدید فعالیت های محیطی برنامه حذف مالاریا در شهرستان سراوان
استمرار آماده سازی زیرساخت های بهداشتی و درمانی و تکمیل مراحل ساخت و ساز 5 پروژه در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
اطلاعیه سازمان نظام پزشکی کشور در خصوص مستند سازی فعالیت های اعضای جامعه پزشکی
اطلاعیه شماره 18 ستاد بحران کرونای دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
تاکید معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بر همراهی مردم منطقه نجف آباد خاش با نظام سلامت جهت پیشگیری از افزایش موارد ابتلاء به کرونا در این منطقه
پژوهش های مرکز تحقیقات سلولی و ملکولی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان مورد استناد محققان حوزه بیوشیمي سرطان ،ژنتيك، سلولي و مولكولي در سراسر دنیا
پیام مهم رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در آستانه عید سعید فطر
عرضه اقلام آسیب رسان به سلامت در بوفه مدارس، مراکز آموزشی و مراکز اداری ممنوع است
ثبت ایده در حوزه تجهیزات و ابزار پزشکی و دارو بیشترین درخواست متقاضیان طرح های دانش بنیان در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
سندروم حاد تنفسی و افزایش درصد مرگ و میر، ثمره وخیم شدن بیماری کروناست
آمار مبتلایان مثبت آزمایشگاهی کرونا در استان به ۱ هزارو 308مورد رسید.
راه اندازی مرکز خدمات جامع سلامت عرفان در منطقه مهر شهر زاهدان
تاکید معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان بر ضرورت ادامه روند برگزاری کلاسهای تئوری دانشجویان بصورت مجازی
افزایش 22 درصدی تعداد مقالات منتشر شده دانشگاه در نمایه های بین المللی در یکسال گذشته
۸۰۰ مورد مثبت آزمایشگاهی کرونای استان در اردیبهشت ماه اتفاق افتاده است، ۴۰ درصد فوت شدگان ناشی از کرونا در اردیبهشت ماه فوت شده اند
روز بروز بر جمع موارد مثبت کرونا در منطقه نجف آباد خاش افزوده می شود، تا کنون؛ تعداد مبتلایان نجف آباد خاش حدود ۴۵ نفر است.
تجهیز اولین آمبولانس به برانکارد ایزوله منفی جهت انتقال بیماران مشکوک به کرونا در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
تغییر زمان فروش اسناد و تحویل اسناد مناقصات تهیه، طبخ و توزیع غذای بیمارستان های حضرت علی ابن ابیطالب (ع) و خاتم الانبیاء (ص) زاهدان و معاونت فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه
آمار مبتلایان مثبت آزمایشگاهی کرونا در استان به ۱ هزارو ۲۴۲ مورد رسید
پیام قائم مقام رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در مشارکتهای اجتماعی و رئیس سازمان های مردم نهاد حوزه سلامت به مناسبت 31 اردیبهشت ماه روز ملی اهدای عضو

محتوای مرتبط