اخبار > در واکنش به فیلمی که شب گذشته در فضای مجازی پخش شده است مطرح شد؛ دستور فوری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برای بررسی کامل و دقیق موضوع

آخرین اخبار و رویدادهای مهم حوزه سلامت، بهداشت و درمان
در واکنش به فیلمی که شب گذشته در فضای مجازی پخش شده است مطرح شد؛  دستور فوری رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان برای بررسی کامل و دقیق موضوع 

هزینه های درمان در بیمارستان های تابعه دانشگاه بر اساس تعرفه دولتی محاسبه و اخذ می شود.


مدیر نظارت بر درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با اعلام این مطلب و  در واکنش به فیلم و مطلبی که شب گذشته در برخی از کانال های غیر رسمی استان  منتشر شده است  گفت: بر اساس قانون، هم اتباع بیگانه و هم هموطنان ایرانی باید هزینه های درمانی خود را بر اساس تعرفه دولتی پرداخت کنند.
دکتر سید امیرحسین علویان افزود: با توجه به حمایت های بیمه ای که ازشهروندان جمهوری اسلامی ایران صورت می گیرد معمولا هموطنان ما برای پرداخت هزینه بستری در  بیمارستان های دولتی مشکلی ندارند امّا اتباع غیر ایرانی چون تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند برای پرداخت این هزینه ها دچار مشکل می شوند.
وی ارائه یکسان خدمات تشخیصی و درمانی به همه مراجعین بیمارستان، صرف نظر از نژاد، ملیت، زبان و دین را از اصول بنیادین نظام بهداشت و درمان ذکر کرد و گفت: در زمینه کیفیّت و نوع خدمات، تفاوتی میان اتباع ایرانی و غیر ایرانی وجود ندارد امّا در زمان ترخیص و در موقع تسویه حساب، اتباع غیر ایرانی برای عدم پرداخت کامل هزینه های درمانی خود به مسئولین استانی، نمایندگان مردم در مجلس و ائمه جمعه و جماعات مراجعه می کنند و ظاهرا در این مورد خاصّ نیز همراهیان بیمار موضوع را از طریق یکی از فعالان فضای مجازی پی گیری کرده اند.  
این مقام مسئول تاکید کرد همه افراد در هر جایگاهی که قرار دارند ملزم به رعایت قانون و صیانت از بیت المال هستند و از لحاظ قانونی هیچ مدیر و یا کارشناسی در بیمارستان و یا خارج از بیمارستان اجازه معاف نمودن افراد از پرداخت هزینه های درمانی را ندارد.
به گفته دکتر علویان قانونگذار شرایطی را برای ارائه تخفیف به شهروندان ایرانی قائل شده است و افراد محروم و مستضعف بر اساس ضوابط مشخص و پس از ثبت شماره ملّی، با نظر و تائید کارشناس مددکاری، مدیر داخلی و رئیس بیمارستان از تسهیلات ردیف نیازمندان استفاده می کنند.
وی افزود: شب گذشته فیلم و مطلبی در فضای مجازی منتشر شده است که در آن ادعا می شود یکی از پرستاران بخش مراقبت های ویژه نوزادان (N.ICU) بیمارستان رازی سراوان از والدین وی درخواست پرداخت 16 میلیون تومان نموده و در پاسخ به ناتوانی آنان از پرداخت این مبلغ، پیشنهاد فروش نوزاد را مطرح کرده است.
به گفته مدیر اداره نظارت بر درمان دانشگاه در فیلم و مطلب مزبور مشخص است که والدین نوزاد از اتباع بیگانه و طبیعتا فاقد حمایت های بیمه ای می باشند.


وی افزود: اظهار نظری که در این مرحله می توان در مورد این کلیپ مطرح نمود این است که هرگونه ارائه صورتحساب و درخواست پرداخت هزینه توسط واحد حسابداری بیمارستان صورت می گیرد و کادر درمان عموما در جایگاه اعلام و یا دریافت هزینه بستری نیستند.
به گفته دکتر علویان، بلافاصله پس از انتشار این کلیپ رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان دستور پی گیری همه جانبه این موضوع را صادر کرده است و با توجه به ادعاهای مطرح شده در این کلیپ و سنگینی ادعائی که مطرح شده است پی گیری های لازم از طریق نهادهای نظارتی دانشگاه و مراجع قضائی و انتظامی در خارج دانشگاه آغاز شده است تا در صورت بروز تخلف در هر سطحی، برخورد قانونی لازم صورت گیرد. وی افزود: طبیعتا پس از پایان بررسی ها، نتیجه اقدامات و پی گیری های صورت گرفته اعلام خواهد شد.
رئیس بیمارستان رازی نیز در این خصوص گفت: بر اساس قانون هزینه زایمان طبیعی در بیمارستان رازی سراوان رایگان است و در 5 ماهه نخست امسال 2 هزار و 771  نوزاد ایرانی با تولد طبیعی و 548 نوزاد ایرانی با تولد سزارین از بیمارستان ترخیص شده اند که متوسط فرانشیز پرداختی از سوی والدین نوزادان سزارینی مبلغی کمتر از 200 هزار تومان بوده است.
به گفته دکتر محمد قره بگلو در این مدت 116 نوزاد غیر ایرانی نیز از این بیمارستان ترخیص شده اند که به دلیل عدم حمایت های بیمه ای والدینشان موظف به پرداخت کلّ هزینه های درمانی بوده اند.
وی افزود در 5 ماهه نخست امسال تعداد 496 نوزاد نیز به دلیل مشکلات جسمی بعد از تولد در بخش نوزادان و  بخش تازه تاسیس مراقبت های ویژه نوزادان(N.ICU) بستری شده اند که متوسط زمان بستری این نوزادان در این مدت 3 تا 4 روز و متوسط فرانشیز پرداختی از سوی والدین نوزادان ایرانی یک میلیون و 170 هزار تومان بوده است.
به گفته دکتر قره بگلو در تمامی بخش های بیمارستان تابلوهای راهنمائی نصب شده است که به مراجعین و همراهیان بیمار گوشزد می نماید در صورت ابهام در هزینه درمان، درخواست دریافت هزینه توسط افرادی به جز متصدی صندوق یا حسابداری و امثال مراتب را با رئیس بیمارستان، اداره نظارت بر درمان، حراست، بازرسی و یا روابط عمومی دانشگاه مطرح نمایند تا پی گیری لازم صورت گیرد.
وی با اشاره به بستری تعداد بالائی از بیماران غیر ایرانی در بیمارستان رازی سراوان گفت: فقط در 5 ماه نخست امسال بیش از 150 مصدوم حوادث جاده ای که از اتباع غیر مجاز و بیگانه هستند توسط اورژانس 115 به این بیمارستان منتقل شده اند. به گفته رئیس بیمارستان رازی، برای درمان این افراد بیش از 100 میلیون تومان  از محل اعتبارات بیمارستان هزینه شده است و با توجه اینکه این افراد عموما فاقد گذرنامه  و یا پول نقد هستند بدون پرداخت هزینه از بیمارستان ترخیص می شوند و هیچیک از این افراد نیز در ازای هزینه های درمانشان  گرو گرفته نمی شوند.


روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان


٢٣٧٣١ - 1398/06/27

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 


اخبار

اخبار جدید

حضور داوطلبانه تعدادی از پرستاران بیمارستان های زاهدان در موکب های سلامت میرجاوه و ارائه خدمات به زائرین اربعین حسینی
تاثیر چاپ نشانگرهای رنگی غذا به ارتقائ سواد سلامت مردم در خصوص تغذیه
پرواز بالگرد اورژانس هوایی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان؛ اینبار بر آسمان کورین برای نجات جان بانوی 17 ساله
پیانم تسلیت به همکار ارجمند سرکار خانم فاطمه خزایی
کودکان تالاسمی بستری در بیمارستان امام خمینی خاش شادی های دوران کودکی و داشتن قلب سالم را به تصویر کشیدند
ارائه آموزش های همگانی و مشاوره تخصصی رایگان تغذیه، در مراکز خدمات جامع سلامت تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
جایزه نقدی تا سقف 100میلیون ریال برای صاحبان ایده های برتر در پنجمین فن بازار ملی سلامت
خدمات مراقبتی اورژانس مامایی به مادران باردار پاکستانی در مرز میرجاوه، اعزام فوری 3 مادر باردار به بیمارستان
جامعه بانشاط، با مشارکت اقشار مردم
استمرار آموزش آخرین یافته های علمی احیای قلبی ریوی به جامعه پرستاری
برگزاری مراسم زنگ سلامت غذا و توزیع صبحانه سلامت در یکی از مدارس حاشیه شهر زاهدان
پیام تسلیت رئیس دانشگاه در پی درگذشت همکار گرامی شادروان محمد عباس زاده زوری
علل و عوامل افسردگی را بشناسیم
واکسیناسیون و اجرای نظام مراقبت سندرومیک بیماریها برای تمامی زوار پاکستانی در بدو ورود به خاک جمهوری اسلامی ایران
تقدیر استاندار سیستان و بلوچستان از رئیس دانشگاه و بخش های بهداشت ودرمان در ارائه خدمات بموقع و هماهنگ به زائرین پاکستانی
تمدید مهلت ثبت نام در پنجمین فن بازار ملی سلامت تا 25 مهر ماه
جشنواره غذاهای بومی محلی در روستای کنت سیب وسوران با هدف شناسائی تنوع غذا های بومی و محلی استان سیستان وبلوچستان
همایش بزرگ اربعین مردمی است و باید مردمی بماند
اتمام مراحل ساختمانی مرکز تسهیلات زایمانی المهدی زاهدان به همت خیرین سلامت
۲۵ هزار قلم داروی رایگان برای زائرین پاکستانی تجویز شده است.

محتوای مرتبط