آموزش، زیربنای همه تحولات اجتماعی است

در اولین روز از هفته سلامت طرح محله ایمن با مشارکت مردم، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و نهادهای مرتبط با دانشگاه آغاز شد.

1398/02/02 - 21694خبر

آموزش، زیربنای همه تحولات اجتماعی است

در اولین روز از هفته سلامت طرح محله ایمن با مشارکت مردم، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و نهادهای مرتبط با دانشگاه آغاز شد.
دکتر سید محمد هاشمی شهری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در مراسم شروع رسمی طرح محله ایمن که در مجتمع مروارید زاهدان آغاز شد با تشکر از مسئولیت پذیری اهالی این مجموعه گفت: مشارکت مردمی یکی از مهمترین ارکان موفقیّت برنامه های نظام بهداشت و درمان است.
به گفته دکتر سید محمد هاشمی شهری هیچ دولتی در هیچ جای دنیا نمی تواند در حوزه خدمات اجتماعی توفیقی داشته باشد مگر اینکه بستر لازم را برای مشارکت مردمی فراهم کند. وی با اشاره به اهمیت توانمند سازی مردم برای مراقبت از سلامت خود و دیگران گفت: خوشبختانه مشارکت مردم در چند سال اخیر در برنامه های سلامت دلگرم کننده بوده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان با تاکید بر نقش آموزش های همگانی در افزایش توانمندی و سواد سلامت مردم گفت: انتظار ما از فعالان حوزه سلامت این است که به موضوع آموزش صرفا به عنوان یک شغل نگاه نکنند و این فعالیت ها را به عنوان یک وظیفه و رسالت حرفه ای برای خود در نظر بگیرند.
وی با اشاره به اهمیت افزایش آگاهی ها، بهبود نگرش ها و اصلاح باورها در زمینه سلامت گفت: این تغییرات مقدمه انجام رفتار سالم محسوب می شود و برای اصلاح سبک زندگی و تغییر در الگوهای رفتاری مردم نیازمند فعالیت بیشتر در زمینه آموزش به مردم هستیم.
دکتر هاشمی شهری با اشاره به میزان غیر قابل قبول تلفات انسانی ناشی از حوادث جاده ای گفت: تعداد تلفات و مرگ و میر در صحنه تصادف در تعطیلات نوروز امسال نزدیک به 2 برابر شده بود و این واقعیت نشان می دهد که افزایش تعداد پایگاه های اورژانس و تخت های بیمارستانی بدون اصلاح الگوهای رانندگی مردم تاثیر چندانی در کاهش مرگ و میر ناشی از تصادفات نخواهد داشت. وی افزود: وقوع این قبیل حوادث که ارتباط مستقیمی با رانندگی غیر ایمن دارد نمونه بارزی از تاثیر رفتارهای انسانی در تهدید سلامت به حساب می آید.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در بخش دیگری از سخنان خود در این مراسم گفت:
مهمترین مسآله و دغدغه ما در حوزه بهداشت و درمان دسترسی هر چه بیشتر به "عدالت در سلامت" است. وی با اشاره به مهمترین اقداماتی که از ابتدای پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در زمینه دستیابی به عدالت در سلامت انجام شده است گفت: عدالت در سلامت و پوشش همگانی به خدمات بهداشت و درمان به این معنی است که همه افراد به همه مراقبت‌ها و خدمات بهداشتی مورد نیازشان در هر زمان و مکان که ضرورت دارد، بدون تحمل هزینه‌های درمانی سنگین و طاقت فرسا دسترسی داشته باشند. به گفته دکتر هاشمی تجربیات موفق نظام بهداشت و درمان در کشور ما نشان می دهد که این هدف دست‌یافتنی است چرا که آغاز این اقدامات با فراهم ساختن دسترسی افراد به خدمات درمانی و بهداشتی اولیه در سال های ابتدائی انقلاب انجام شد. وی استقرار نظام شبکه بهاشت و درمان را به عنوان مناسب ترین، علمی ترین و بومی ترین روش برای ارائه مراقبت های بهداشتی اولیه عنوان کرد و گفت: این اقدامات باعث شد تا جمهوری اسلامی ایران به عنوان الگویی در سطح دنیا معرفی شود.
وی توسعه و استقرار پوشش بیمه همگانی و اجرای طرح تحول نظام سلامت را نیز از دیگر افتخارات و اقدامات نظام جمهوری اسلامی ایران برای دستیابی به عدالت در سلامت و گسترش پوشش خدمات عنوان کرد و گفت: در حال حاضر به دنبال آن هستیم تا با ارتقاء دامنه افراد بهره مند از خدمات، افزایش کارائی و اثر بخشی خدمات و همچنین قابل تحمل نمودن هزینه ارائه خدمات برای مردم به پوشش همگانی سلامت دست پیدا کنیم.

در ابتدای این جلسه نیز مدیر گروه سلامت محیط و کار حوزه معاونت بهداشت از همراهی اهالی محترم مجتمع مسکونی مروارید و سازمان های هلال احمر، شهرداری، آتش نشانی، و داوطلبان سلامت و سلامت محیط دانشگاه در اجرای طرح محله ایمن قدر دانی کرد.
مهندس عبدالرزاق پاکزاد خاطر نشان کرد که طرح محله ایمن در مجموعه مسکونی مروارید زاهدان نخستین برنامه از این نوع مداخله اجتماعی در کشور محسوب می شود.
وی افزود: با اجرای این طرح شاخص تاب آوری خانوارهای ایرانی در بحران ها و بلایا افزایش می یابد. به گفته مهندس پاکزاد آموزش کمک های اولیه به حداقل یک نفر از اعضاء هر خانواده، ارزیابی ریسک حوادث و حریق و افزایش تاب آوری و کاهش آسیب پذیری در برابر بلایای مانند سیل و زلزله از جمله برنامه های آموزشی این طرح است.
وی استقرار کامل نظام مقابله با بلایا و بحران ها دستیابی به محله ایمن را مستلزم ارتقاء و بررسی و مستند سازی 25 شاخص و گام آموزشی و مداخله و اجرائی دانست و گفت: امیدواریم تا با همکاری اهالی محترم این مجموعه حداکثر تا یک سال آتی شاهد استقرار کامل محله ایمن باشیم.


روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی وخدمات بهداشتی درمانی زاهدان